Czy ktoś też tak ma. Czy tylko ja?
Nie znam nazwy tego osobnika, ale w kilku miejscach się rozgościł. Podoba mi się. Jest taki oryginalny więc pozostawiłam go w całości.
Jasnota purpurowa.
Jest piękna i pożyteczna.
Zawiera flawonoidy,
śluzy, garbniki i alkaloidy,
a także witaminę C
i kwas foliowy.
Kwiaty jasnoty stosowano
do odstraszania moli.
Zostawiłam ją niech sobie rośnie w towarzystwie borówki amerykańskiej różowej i skalniaczka.
I tutaj również rośnie w towarzystwie bratka polnego. I tak na razie jest tam pusto. Kiedyś zastąpię ją czymś innym.
Rumianek pospolity. Nie mogłam go wyplewić. Niebawem pokryje się ogromną ilością białych pięknych kwiatów. Jak mogłabym pozbawić się takiego widoku.
Jaskółcze ziele. Stosowany w medycynie. Jego sok podobno leczy kurzajki. Ja zostawiłam go w kilku miejscach, bo lubię na niego patrzeć.
Jest taki uroczy. Podobno ma działanie uspokajające.
Gwiazdnica pospolita. Najbardziej
uporczywy chwast w naszym ogrodzie, ale mnie zachwycają jego piękne, drobne kwiatuszki. Jego jednak nie chciałabym zostawiać, ale on swoją obecność wymusi na pewno.
Mniszek lekarski.
Czyż nie jest piękny?
Nie muszę chyba wyliczać jego przydatności w naszym życiu.
U nas zawsze będzie miał swoje miejsce.
Czyż nie jest ładny? taki delikatny. Pięknie komponuje u mnie z żurawkami i fiołkami.
Moja ulubiona pokrzywa. Ma w naszym ogrodzie kilka swoich miejsc.Jak tylko się pojawia i jest młodziutka stosuję ją w kuchni tak jak szpinak.Potem jak jest już duża wykorzystujemy ją do sporządzania "gnojówki". Bardzo lubię jak kwitnie. Jest wtedy piękna. Dodaję ją do bukietów jako dodatek.Chociaż
parzy i tak ją lubię
Wilczomlecz sosnka. Uporczywy chwast. Jest taki wesolutki.
Życzę wspaniałego tygodnia:):):):)
U Ciebie nawet chwasty wyglądają jak szlachetne okazy. Też bym je pokochała, niech rosną owadom na zdrowie. Młode listki pokrzywy można suszyć i używać jako naparu choćby do mycia włosów.
OdpowiedzUsuńSuper że pomyślałaś tak ujmująco o chwastach, przecież i one są piękne i pożyteczne.
Wrócę jeszcze do posta o nornicach; nasączone naftą szmaty wtykane w dziury skutecznie przepędzają nornice. Niestety nie wiem jak to się ma do środowiska, jak sobie przypominam naftę oczyszczoną stosowało się w tzw. medycynie ludowej, np. do włosów.
Pozdrawiam.
Elżbieto, może znasz sposób na zwalczanie turkucia podjadka?
UsuńByłabym bardzo, bardzo wdzięczna.
Pozdrawiam serdecznie:)*
Oj nie, niestety nic szczególnego nie wiem, poza tym że nie lubi Ludwika, na youtube jest filmik o zwalczaniu Ludwikiem. adres filmu: https://www.youtube.com/watch?v=CtRuBKYUx28
UsuńNo właśnie Elu chwasty najpiękniej rosną w naszym ogrodzie, ale co tam niech rosną.Niektóre się przydają. Dzięki za podpowiedź o nornicach. Już jutro to wypróbuję. Na razie zastosuję tę metodę na rabatkach kwiatowych i przy drzewkach. Pozdrawiam:):):)
UsuńWidzę, że i u Ciebie zagościł Bluszczyk kurdybanek (ten na pierwszym zdjęciu) O ziołach i chwastach można zrobić bardzo ciekawy i piękny post.
OdpowiedzUsuńW zwalczaniu nornic wypróbuję sposób Elżbiety. Mam nadzieję, ze poskutkuje.
Pozdrawiam serdecznie:)*
Dziękuję za podpowiedź. Czytałam o tym pożytecznym bluszczyku, ale zmylił mnie ciemny kolor liści. Na zdjęciach które widziałam były zielone. Masz rację można wiele powiedzieć o chwastach i ziołach. Zawsze je lubiłam mimo, że utrudniają mi życie. Pozdrawiam:):):)
Usuńja mam najwiecej mleczy :) Uwielbiam je
OdpowiedzUsuńJa też je kocham. W tym roku było ich mnóstwo. Zrobiłam syrop i miodzik. Wkrótce o tym napiszę. Pozdrawiam:):):)
UsuńDziękujemy za przypomnienie wartości i walorów, które posiadają wszystkie przecież rośliny, bez względu na to, czy są ziołem czy chwastem:) Podoba mi się Twoje poświęcenie w ogrodzie, słaba gleba a robicie wszystko, by roślinom mieszkało się dobrze:) Pięknie! Pozdrawiam:)
OdpowiedzUsuńDzięki, że doceniasz pracę takich ludzi jak my. Niekiedy wiele nie wychodzi. Trochę tracę zapał, ale po chwili znów ryję w ziemi. Ja to po prostu kocham. Pozdrawiam:):):)
UsuńAbsolutnie masz rację.
OdpowiedzUsuńWiele tzw. chwastów jest nie tylko pożytecznych, ale są po prostu ładne i cieszą oko. No bo jak nie podziwiać dmuchawców (zresztą z nierozwiniętych kwiatków robię polskie kapary) ...
Piękny ten Twój ogród.
Pozdrawiam ciepło :-)
Dziękuję. Ja zawsze lubiłam piękne chwasty. Nie wiedziałam, że z mniszka można robić kapary. Interesujące. Pozdrawiam:):):)
Usuńzwłaszcza mlecze są piękne
OdpowiedzUsuńMasz rację są piękne i pożyteczne. Pozdrawiam:):):)
UsuńKażde stworzenie/roślina jest piękne na swój sposób :)
OdpowiedzUsuńJa też tak uważam dlatego zawsze przyglądam się wszystkiemu co rośnie, bo wszystko jak stwierdziłaś jest piękne na swój sposób. Pozdrawiam:):):)
UsuńDeptane po drodze, nie zauważone ale przepiękne - są zdrowe, jadalne i niektóre z nich w nie dalekiej przyszłości będą miały więcej wartości odżywczych niż nasze warzywa - czasami trzeba z nimi walczyć, ale czasami pięknie komponują się z innymi roślinami, tworząc naturalny styl ogródu - pozdrawiam serdecznie
OdpowiedzUsuńJa też tak myślę i dlatego je lubię i nie wszystkie z nich wyrzucam. Te, które nie zagrażają warzywom zostawiam. Pozdrawiam:):):)
UsuńDeptane po drodze, nie zauważone ale przepiękne - są zdrowe, jadalne i niektóre z nich w nie dalekiej przyszłości będą miały więcej wartości odżywczych niż nasze warzywa - czasami trzeba z nimi walczyć, ale czasami pięknie komponują się z innymi roślinami, tworząc naturalny styl ogródu - pozdrawiam serdecznie
OdpowiedzUsuńMam podobny problem z chwastami, w ubiegłym roku trochę im pozwoliłam, ale " daj im palec..." więc w tym roku systematycznie je usuwam. I tak są mocniejsze ode mnie.
OdpowiedzUsuńTo chyba wszyscy mamy taki problem. Ciekawe one zawsze są o krok do przodu:):):):)
UsuńWitam : ) Bluszczyk kurdybanek ma ciemne liście gdy rośnie w pełnym słońcu, a jaśniejsze w cieniu. Ja do ubiegłego roku traktowałam go jako chwast, a w tym na bieżąco skubię suszę i parze herbatki ze świeżego. Samo zdrowie. Idę pozwiedzać Twój blog zapowiada się ciekawie.
OdpowiedzUsuńZmylił mnie ten jego kolorek, ale gdy już mi podpowiedziałyście dlaczego ma ciemne liście wiem, że kilka roślinek przeniosę w miejsce zacienione i będę dbała o niego, by się rozgościł wszak jest bardzo pożyteczny i bardzo mi się podoba. Pozdrawiam:):):)
UsuńNa krety i nornice nie ma nic lepszego
OdpowiedzUsuńhttp://allegro.pl/quickphos-czerwony-1kg-zwalcza-kreta-karczownik-i7039956588.html