poniedziałek, 25 września 2017

WAKACJE..................

................to dla mnie od kilkunastu już lat czas, kiedy robię sobie wolne częściowo lub całkowicie od lektury, szydełka i takich tam podobnych rzeczy.  Wówczas w ogrodzie robię tylko to, co jest konieczne czyli wyrywam chwasty, które akurat stoją na drodze lub wydatnie przeszkadzają ukochanym przez nas roślinkom. Pozostałym daruję życie do jesieni, a jak nie zdążę pozostają do wiosny, jeżeli oczywiście mróz nie zrobi tego za mnie.
Z przyjemnością zamykam lato w słoikach a jakże inaczej. Szkoda byłoby zmarnować tego, na co pracowałam tyle czasu. Zrobiłam sobie również wolne od blogowania. Wakacje spędzam z rodziną, którą niestety widuję zdecydowanie za rzadko. Staram się wówczas cały mój czas poświęcić najbliższym. Nadrabiam więc teraz moją nieobecność na Waszych blogach, chociaż nie zawsze pozostawiam ślad gdyż zwyczajnie brakuje czasu. Nie robiłam również żadnych fotek za wyjątkiem hortensji oraz Święta Plonów, które to corocznie odbywa się w naszej miejscowości. Oto kilka fotek :
Bardzo lubię przechadzać się wśród tych stoisk i podziwiać eksponaty oraz efekty pracy przygotowujących je ludzi. To miło, że tradycja przetrwała. W tym roku mogłam się również podzielić efektami mojej pracy i ofiarować kwiaty i warzywa wyhodowane przez nas.
A teraz fotki z naszego wrześniowego już ogrodu.
Nasza pierwsza, największa.
Jedyna fotka wykonana w sierpniu.
Posiada tutaj jeszcze więcej kwiatów. Część z nich zdobiła stoiska na dożynkach.Tak wygląda teraz już trochę ogołocona i ślicznie przebarwiona.
Nie znam odmiany. Prezent. Na etykiecie oznaczony nazwą hortensja bukietowa i nic więcej.Moje biedniutkie wrzosy. Rosną pod sosną i całkowicie upodobniły się do leśnych. Mimo, że dbam o nie są jak widać. Ja jednak bardzo je lubię takie jakie są. Przypominają mi las, przy którym wyrosłam.
Bardzo lubię patrzeć na te cudne owoce mojego ulubionego krzewu.
Wyplatałam niegdyś z tych liści wianki na Święto Zmarłych. Połyskliwe liście w połączeniu z kwiatami z bibuły wyglądały pięknie.


Już wkrótce znikną owoce zdobiące kalinę. Ptaki tak chętnie się do nich garną. A ja się cieszę, że przylatują.
Moja laurowiśnia kwitnie po raz drugi. Nie sądziłam, że to mi się zdarzy.

Myślę, że pobudzę Waszą wyobraźnię pokazując budleję, kiedy już niemalże przekwitła. Nie wykonałam fotek w pełnej krasie. Ale możecie wyobrazić sobie codzienny raj motyli, które ją odwiedzały.
Ale chcę pokazać motylka, który cieszy się kwieciem rozchodnika.
Nie widziałam nigdy takiej ilości motyli, pszczół i innych owadów
odwiedzających moje rozchodniki.
Niebawem pokażę kilka fotek.Rozchodniki to piękne byliny nieprawdaż?😉😉😉
Pogoda sprzyja ślimakom i nie zdołałam uchronić ich przed nimi.
Troszkę podniszczyły im listeczki.

Po raz drugi zakwitła krzewuszka.
Mniej obficie ale każdy kwiatuszek bardzo cieszy oczy.

Czy ten duet pasuje do siebie😉
Barbula klandońska Summer Sorbet
pstrolistna oraz hortensja bukietowa
Grandiflora. Myślę, że jest jej u nas dobrze. Jest bowiem bardzo młodziutka, a kwiaty ogromne, białe i takie kocham najbardziej.
Na dowód, że to już jesień powstała taka misternie utkana serwetka, którą Wam dedykuję😍😍😍
I grzybki z naszego grzybobrania😍Dziękuję za Waszą obecność😍😍 i komentarze, a wśród Obserwujących serdecznie witam naszą zdolną Koleżankę z bloga http://www.dalwi.pl/.
oraz Koleżankę z bloga gdzie można nacieszyć oczy pięknymi fotkami: http://niebieskieniebonadpolem.blogspot.com/
Wszystkim życzę wspaniałej,kolorowej jesieni😍😍😍😍😍

sobota, 5 sierpnia 2017

KOLORY LIPCA cd.....................................

Wakacje, to taki czas gdy pracy w moim ogrodzie jest najwięcej. Chwasty jak zwykle mnie pokonały mimo nieustannej walki. Dojrzewają owoce, warzywa i trzeba je wykorzystać zamykając lato w słoikach. Nie wyobrażam sobie, by nie było tych zapasów. Jak potem miło i wygodnie po nie sięgać. Tym bardziej, że wiem iż są bez odrobiny chemii.
Czy można zmarnować coś takiego? Niezawodna. Nie znam odmiany. Jedni mówią, że to śliwka Polka inni mirabelka. Jakkolwiek się zwie kompot, dżemy i powidła są pyszne.
Można było obdarować wiele osób.
Cieszę się gdy mogę dzielić się z innymi.


Porzeczki. Można wykorzystać na wiele sposobów. Ja w tym roku zrobiłam mus i sok. Nadmiarem plonów podzieliłam się ze znajomymi.
I biała. Ulubiona i bardzo smaczna.
Tę pojadamy. Cudnie zaowocowała porzeczka czarna. Niestety nie wykonałam fotek.
Jest to nasz numer jeden. Jesteśmy fanami tej smacznej i zdrowej porzeczki. Zrobiłam sok, dżem i oczywiście nie może zabraknąć czarno-porzeczkowej nalewki.
Ale to dopiero za kilka miesięcy.
Malina czarna. Dla nas rarytas. Doskonały smak. Różni się od powszechnie uprawianej. Nie ma takiego aromatu. Zagości w naszym ogrodzie na dłużej jeżeli tylko będzie u nas dalej chciała rosnąć. Kiedyś o niej napiszę, bo warto.
To tyle o owocach. Jeszcze tylko spacer po lipcowym ogrodzie.

Hortensje bukietowe kwitną pięknie.
Bardzo je lubię. Jak dotychczas jeszcze mnie nie zawiodły. Oby tak dalej. Dwie pozostałe kupione w roku poprzednim jeszcze nie zakwitły. Czekam z niecierpliwością.
Ogrodowe niestety przymarzają.
Jednak chyba wiedzą o mojej miłości do nich i zakwitają.
 
 

Spacer chciałabym zakończyć obdarowując Was jednym z bardziej lubianych  przeze mnie kwiatów jakimi są liliowce. Są to bardzo oryginalne i niewymagające rośliny, a najważniejsze jest to, że dobrze czują się w naszym ogrodzie. Ten na fotce kwitnie po raz pierwszy😍😍
Dziękuję za Waszą obecność, komentarze i tu chciałabym przeprosić, że w ostatnim poście nie odpowiedziałam na żaden z nich. Postaram się nie zaniedbywać tej przyjemności w najbliższym czasie. Bywam na Waszych blogach, tyle tam różności, ale z powodu braku czasu niekiedy tylko zostawiam ślad. Szkoda, że letni czas biegnie jak szalony, a może to tylko tak u mnie?
Pozdrawiam i życzę wspaniałego wypoczynku😍😍😍😍😍

niedziela, 9 lipca 2017

LETNIE KOLORY.................................

Witam Was moimi mizernymi w tym roku różyczkami. Zresztą moje róże nigdy nie były tak dorodne jak te, które pokazujecie na swoich blogach. Ja jednak cieszę się, że w ogóle rosną w tej naszej mizerocie, przyjemność czerpię z oglądania Waszych piękności.
Biała dama. Niestety nie znam odmiany gdyż szkółka, w której zakupione były róże nie oznaczała ich. Zakwitła dosyć bujnie jak na kondycję, w jakiej jest krzew.


Kolejna, która ma też więcej kwiecia.


A tę darzę największym sentymentem, bo jest to nasza pierwsza róża. Jest z nami 5 lat. Zawsze pięknie kwitła mimo wielu przeszkód (nornice).
W tym roku również podobnie jak wszystkie bardzo ucierpiała.

I kilka innych. Po jednym kwiatku.
 

 
Czerwiec minął tak szybko. Chwasty są ciągle o krok ode mnie więc cały mój czas poświęcam pracy w ogrodzie. Niewiele pozostaje na blogowanie. Przepraszam więc, że nie zawsze pozostawiam po sobie ślad. Nie pozbawiam się jednak przyjemności odwiedzania Was i wieczorkiem systematycznie odwiedzam Wasze blogi. Jeszcze tylko króciutki spacer po ogrodzie:
Na początek moje ukochane funkie z niewielkiego, zacienionego zakątka.
 
Trochę szkoda, że trzykrotka już śpi. Tak pięknie wygląda kiedy kwitnie.
Ale może pobudzę Waszą wyobraźnię😏.


Taki wdzięczny i cudnie pachnący. Rośnie i kwitnie już kilka lat. Oby jak najdłużej.
I kwiaty słonecznych zakątków:
Przymiotno. Takie delikatne, wdzięczne kwiatuszki.Tak trudno jest mi uchwycić całą roślinę. Jest taka duża i rozpierzchła. Muszę pomyśleć o podpórkach.

I wesolutki nachyłek wielkokwiatowy. Rozświetla całą rabatę, ale tak jak poprzednika trudno mi uchwycić go w całości. Taki oto ze mnie fotograf😐😐😐😐
Margaretki. Któż ich nie zna. Jak mogłoby zabraknąć ich w moim ogrodzie😐 towarzyszyły mi od dziecka. Te są szczególne gdyż w początkowej fazie kwitnienia są lekko żółtawe.Kocham liliowce. Mam kilka odmian. To dobrze, że chcą rosnąć w naszym ogrodzie.
 
 
 
Kwitną i cudnie pachną "babcine" kwiaty- floksy wiechowate. Jeżeli zechcą to zostaną u nas na stałe.
 

I tak na koniec tawułka, która ma ślicznie przebarwione liście i piękne kwiaty. Niestety też nie znam odmiany. Pozostałe moje tawułki już niestety przekwitły.


oraz nasz olbrzym - jukka


i dwie kolejne. Proszę zobaczcie jak urósł mój prezent - katalpa. Oby tak dalej rosła, bo bardzo ją lubimy.

A za cierpliwość jedyna kwitnąca lilia
Serdecznie dziękuję za Waszą obecność i życzę wspaniałych, słonecznych wakacyjnych dni😍😍😍😍😍😍