sobota, 22 sierpnia 2015

CUDOWNA LIPA.................................

Lipa to wyjątkowo piękne i długowieczne drzewo wpisane w krajobraz polskiej wsi i nie tylko. Zachwyca swoją urodą szczególnie, kiedy kwitnie. Piękno i zapach jej kwiatów powoduje, że każdy, no prawie każdy zatrzyma się, by jej się przyjrzeć i raczyć się przyjemnym zapachem. Bardzo kochają ją owady przeważnie pszczoły. Odgłosy ich brzęczenia słychać z daleka. Jest wyjątkowa nie tylko ze względu na jej piękno, ale również właściwości lecznicze.Napary z kwiatów lipy znane są głownie z właściwości napotnych, przeciwzapalnych i odkażających.Stosuje się je pomocniczo w leczeniu grypy, przeziębienia i przy gorączce. Wykrztuśne działanie naparów z kwiatów lipy wykorzystuje się w chorobach górnych dróg oddechowych ( łagodzą ból gardła i kaszel). Pomagają również w łagodzeniu napięcia nerwowego, ułatwiają zasypianie, a także utrzymują naczynia krwionośne w dobrej kondycji. Lipę można stosować również w problemach z trawieniem - pobudza wydzielanie soków trawiennych. Zewnętrznie napary z kwiatów lipy można stosować do przemywania podrażnionej, wysuszonej, swędzącej skóry i miejsc po ukąszeniach owadów. Można  przygotowywać sobie kąpiele odprężające i regenerujące skórę z dodatkiem lipowego naparu.Stwierdzono iż lipa ma właściwości uspokajające, zmniejsza uczucie zmęczenia i przywraca równowagę. Posiada korzystną energię, aby z niej skorzystać (podobnie jak brzozy) można się do niej przytulić, oprzeć się o nią lub położyć się pod drzewem, trzymając bose stopy oparte na pniu. Pamiętam, że jako dziecko pasając krowy tuż przy pięknej alei lipowej, czytałam książki sadowiąc się bezpośrednio na gałęziach w koronie tego cudownego drzewa. Dziecko intuicyjnie wyczuwa dobro. Jak mi tam było dobrze. A w domu późną jesienią i zimą codziennie królowała herbata z lipy. Jej zapach zapamiętam na zawsze. O dziwo nie chorowaliśmy. Stwierdziłam, iż warto powrócić do dawnych obyczajów i cóż niech zimą króluje.


To jedyna u nas taka wiejska aleja częściowo lipowa. A szkoda.




Szkoda, że nie mogę przekazać zapachu tych cudnych kwiatów oraz odgłosu brzęczenia rozradowanych pszczół. Cóż to za piękna muzyka.
Och naturo...



Jak zwykle wybrałam się z koszyczkiem na zbiory. Niestety tylko raz, bo później był deszcz i deszcz.


Z powodu opadów nie udało się zebrać tylu kwiatów, ile potrzebowałam.
Niestety nie uwieczniłam ich
myśląc, że udam się tam wiele razy. Niestety ciągłe deszcze
spowodowały, że lipa przekwitła
i moje plany spełzły na niczym.


Nie tylko ja korzystam z dobrodziejstw tej wspaniałej lipy.















 


Niestety z powodu ciągłych opadów nie udało mi się zebrać tylu kwiatów ile zamierzałam. Musi wystarczyć tylko tyle. Proszę o podpowiedź czy Wy również stosujecie do naparów przykwiatki, czy tylko same kwiaty. Ja zawsze stosowałam je w całości i nie wiem czy jest to prawidłowe, ale tak robiła moja mama i nasze sąsiadki.



Do sporządzenia syropu użyłam samych kwiatów. Tyle obcinania i niestety tylko tyle syropku. Polecam na przyszłość, bo jest fantastyczny. Bardzo aromatyczny i smaczny.








Smacznego!!!!!!!!!!!!!!!!

Dziękuję wszystkim za odwiedziny i komentarze i życzę wspaniałego weekendu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

31 komentarzy:

  1. O tego jeszcze nie robilam ale w przyszłym roku? A robią u nas ale musze podpytac bo nie wiem.2 buteleczki to juz coś i napewno sie przydadzą;) pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Warto zrobić syrop. Jest aromatyczny i pyszny. Przepis z internetu. Jeśli chcesz to Ci podeślę:):):):)

      Usuń
  2. Tego lata lipy kwitły nadzwyczajnie, ja również zachwycałam się ich widokiem i zapachem. Niestety nie zebrałam kwiatów. Pięknie opisałaś właściwości lecznicze. Fotki zachęcające, aż chciałoby się pospacerować, widać, że drzewa są zdrowe. Miłej niedzieli.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. U nas też cudownie kwitły, ale niestety wtedy zaczęły się opady, a po nich lipa już przekwitła. Udało mi się tylko raz ją odwiedzić:):):):)

      Usuń
  3. Za zapachem kwitnących lip zaczynam tęsknić jak tylko jej kwiaty przekwitną. Przyznaję, że jestem tym pięknym drzewem zauroczona. Coś w nim jest takiego, że przyciąga nieodparcie. I uwielbiam lipowy miód (chociaż to nic takiego, bo uwielbiam każdy :))
    Piękne zdjęcia :) Ta lipowa aleja... Jak musi pachnieć to miejsce, gdy lipy kwitną!
    Dobrego weekendu i następnego tygodnia :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję. Masz rację lipa jest wyjątkowa, a miód lipowy się wyróżnia aromatem. Ja również lubię wszystkie miody tym bardziej, że mamy pszczelarza, który kocha to co robi i korzystamy z tego miodu co roku, ale lipowy jest najbardziej aromatyczny:):):):)

      Usuń
  4. Bardzo dziękuję za komentarz, lubię herbatę z lipy

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja również lubię tę herbatę i staram się choć trochę lipy ususzyć:):):):)

      Usuń
  5. Cudowne zdjęcia i profesjonalny wręcz komentarz. Jestem zachwycona. Pozdrawiam cieplutko. zabiorę z sobą zapach kwiatów lipy. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję. Jeśli chodzi o komentarz wspomogłam się trochę internetem. O kilku rzeczach nie wiedziałam do końca. Lipa towarzyszy mi całe moje życie. Kocham to piękne drzewo:):):):)

      Usuń
  6. Syrop z lipy - znam bardzo dobrze:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak się okazuje wiele osób ma do niego słabość. Pozdrawiam:):):):)

      Usuń
  7. Lipa cudowna sprawa. Jak czytam jesteście szczęściarzami, że u Was padało. U nas susza, a u mojej mamy tylko gdzieś od wiosny padało ze trzy razu - takze możesz sobie wyobrazić co mamy. Susza susza...Pozdrawiam cieplutko.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. U nas też susza okropna. Padało właśnie wtedy kiedy kwitły lipy, a potem tylko susza. Mój ogród mimo podlewania biedniutki niestety.:):):):)

      Usuń
  8. Jak pięknie przedstawiałaś nam to, co daje natura...Dziś lipa:) Tak pięknie i trochę zapomniane drzewo. A tyle dobrodziejstw nam daje:) Bardzo mi się podoba to, co piszesz i że przypominasz nam o skarnach ukrytych w naturze:) Dobrego tygodnia:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję. Dobrodziejstw wokół jest bardzo wiele. Niestety nie zawsze jest czas, by po nie sięgnąć. Pozdrawiam:):):):)

      Usuń
  9. Cudowny, pachnący post. Uwielbiam czas kiedy kwitną lipy.
    W tym roku prawie przegapiłam ten czas. Tym chętniej przeczytałam Twój post.
    Jutro zobaczę czy mam duże zaległości na Twoim blogu.
    Pozdrawiam:)*

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuje. Od dziecka zachwycam się lipą. W tym roku u nas deszcz przeszkodził, by dłużej delektować się jej urokiem i zapachem. Pozdrawiam:):):):)

      Usuń
  10. Cudowne plenery, oj, chciałoby się spacerować wśród takich łąk i pól pod pachnącymi lipami! Kochanowski nie bez powodu tak je gloryfikował!
    Syropu zazdroszczę. Mieszkam w mieście i chyba nie odważyłabym się zbierać kwiatów lipy z miejskich lip...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety to tylko jedno takie miejsce. Ja też nie zbierałabym kwiatów w mieście są mocno zanieczyszczone, ale delektować się zapachem i owszem:):):):)

      Usuń
  11. Z lipy można i należy zbierać i suszyć wszystko, może oprócz kory ;)
    Z powodu braku okazu do oskubania w sąsiedztwie muszę się zadowalać lipami kupnymi, niestety, zatem zazdraszczam ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za podpowiedź. Serdecznie pozdrawiam:):):):)

      Usuń
  12. A ja w tym roku nie zdążyłam zebrać kwiatków lipy :(

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja niestety też tylko troszkę. Pozdrawiam:):):):)

      Usuń
  13. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  14. Piękny, pouczający, przypominający post. Byłam ciekawa, czy ktoś odniósł się do Kochanowskiego - Chranna mnie uprzedziła :)
    Moja śp. ciocia mieszkała w górach i przy domku miała kilka swoich lip. Jako dorastająca młodzież nie bardzo mnie interesowały drzewa. Teraz bym się zachwycała i pewnie poczyniła zbiory - jeśli nie na syrop, to na pewno na herbatkę :)

    OdpowiedzUsuń
  15. Chyba każdy lubi lipy. To wyjątkowe drzewo. My też mamy swoją, ale jeszcze jest mała. Trzeba będzie trochę poczekać na kwiatki:):):):)

    OdpowiedzUsuń
  16. Bardzo lubię lipy! W naszym przykościelnym terenie są takie wiekowe- niezwykłe!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja też bardzo lubię lipy. Towarzyszą mi od zawsze. Posadziliśmy w ogrodzie, ale jest jeszcze mała:):):):):)

      Usuń